Tracking car prices and trends over time.

2024 Mercedes-Benz AMG GT 53

See all AMG GT 53

Click here to see listing

Price History

No change
$96,000 $97,000 $98,000 $99,000 $99,612 May 8 May 8 May 8 May 9 May 9 May 9 May 9 May 10

Timeline

1 events

Now

Price Reduction

May 9, 2026

Asking price reduced by $340

$97,999

$97,659

Asking Price

$97,659

Vehicle Details

Odometer

12,819 mi

Days Listed

73 days

Off-Market

117 listings

1 / 15

© 2026 SPORTS CARS, ETC. LLC